Strona główna
Od redakcji Print _CMN_EMAIL_ALT

 Numer kwietniowy był mocno opóźniony, zatem przygotowanie numeru majowego i osobno czerwcowego nie miało już sensu, oddajemy więc Państwu numer łączony majowo-czerwcowy.
Przede wszystkim chcielibyśmy powitać naszą debiutantkę, panią Renatę Długołęcką, która nadesłała do nas tekst refleksyjny ze Szkocji. Tekścik króciutki, ale ponoć jest zwiastunem dłuższej serii, zatem mile przez nas widziany.
Witamy na naszych łamach nowego autora: pana Grzegorza Krzysztofa Welkiera, który chodzi tam i tu i zawsze jakiś ciekawy tekst nadeśle.
Oczywiście nie mogę nie wspomnieć o panu Stanisławie Michalkiewiczu, który napisał dla nas wyczerpującą analizę stanu państwa polskiego w okresie ostatniego dwudziestolecia. Choć lektura jej czasami przeraża i poraża, to jednak skłania do pytania, czy rzeczywiście wszystko stracone, a jeśli nie, to może, czy są środowiska, które oferują jakieś rozwiązania.
Podczas zeszłorocznej wyprawy fotograficznej Michał Karlicz przebywał w zamku Liw, którego opis zamyka klamrą historię Mazowsza od jej pierwszej do ostatniej stolicy. Pewnie jeszcze nie raz o mazowieckich zamkach będzie, bo jest ich trochę, ale może w lipcu zamieścimy opis innego, nie mazowieckiego.
Piszemy o nieznanych polskich wynalazcach, tym razem o człowieku, którego odkrycie pozwoliło na rozwój elektroniki, a o którym pamięć jest skutecznie zacierana m.in. przez senat Politechniki Warszawskiej.
Historia budowy Świątyni Opatrzności Bożej jako wotum narodu za Konstytucję 3 Maja ma już ponad 200 lat. W tym czasie zabierano się za tę budowę 3 razy (obecna jest kontynuowana), a 2 kościoły pod tym samym wezwaniem już istnieją. Jeden w Warszawie, drugi niedaleko Siedlec.
3 maja obchodzone jest bardziej lub mniej hucznie święto uchwalenia Konstytucji 3 Maja, o której często dziennikarze mówią, że była drugą w świecie konstytucją po amerykańskiej. Zapominają jednak dodać, że amerykańska była wzorowana polskim prawie, na straży którego stała konstytucja Nihil Novi. O niej również w tym numerze.
Oprócz tego jak zwykle, trochę kulturalnie, trochę muzykalnie (jest zwiastun utforu po kliknięciu myszką na nutkę) i trochę dziecinnie i oczywiście na zakończenie pieszczoch numeru.

Radosław Kieryłowicz

Sprawy techniczne.
Wiele osób ma trudności z otwarciem pliku. Plik czasopisma zapisany jest w formacie PDF i zakodowany w wersji Acrobat 1.6, czyli czytelny przez przeglądarki Acrobat Reader od wersji 7.0 w górę. W dziale „pliki instalacyjne” znajdują się wersje instalacyjne programów niezbędnych do korzystania z multimediów, z tym plików filmowych i dźwiękowych dołączonych do publikacji: Acrobat Reader, Quick Time Media, DivX.
Format PDF umożliwia drukowanie poszczególnych stron publikacji, jak i również dostosowywanie indywidualnych parametrów wyświetlania dla potrzeb użytkownika.
W bieżącej publikacji zastosowano przekierowania ułatwiające czytanie tekstu. Pierwsze pojawiają się w Spisie treści. Kliknięcie na tytuły spisu treści powoduje automatyczne przekierowanie na stronę artykułu. Po kliknięciu na tytuł artykułu wyświetla się powiększenie strony na szerokość ekranu. Po kliknięciu na przekierowanie oznaczone strzałką > otworzy się strona z kontynuacją artykułu w powiększeniu umożliwiającym czytanie. Inne opcje, jak powiększenie dokumentu w róznych skalach, drukowanie itp. dostępne jest we własnych ustawieniach przeglądarki Adobe Acrobat Reader.
Po otwarciu dokumentu w przeglądarce z lewej strony okna są ikony. Aby wyświetlić zakładki (które tworzą spis treści publikacji) należy nacisnąć 3 ikonkę od góry, a następnie rozwijać menu zakładek klikając znak plus przyzakładce. Zwijanie zakładek odbywa się w ten sam sposób, przez znak minus.

Aby korzystać z warstw, przy mapach, należy otworzyć w Acrobat Readerze zakładkę "Warstwy", a nastepnie rozwinąć okno oznaczone +05 Kraj wtedy otworzy się zestaw warstw. Wyłaczenie warstwy odbywa się przez "zgaszenie" znaczku oka przy nazwie warstwy.

Film odtwarza się po kliknięciu na ikonkę kamery filmowej, umieszczonej na fotosie filmowym w artykule "Bohater Antyheroiczny", (Ztrona z filmem otwiera się po kliknięciu odpowiedniej zakładki w spisie treści).

Przeglądarka Acrobat Reader, jak również odtwarzacz filmu są do pobrania na stronie pod zakładką PLIKI INSTALACYJNE

 

Zapraszamy do lektury...

 
 
Statystyka wejść
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter